Funkcjonalność IrfanView

IrfanView, jak przystało na nowoczewsny program do przeglądania zdjęć, oferuje zestaw najprostszych narzędzi edycyjnych. Można w nim zatem obraz skalować, obracać, ciąć, przekształcać w negatyw lub odcienie szarości, regulować nasycenie barw, jasność, ostrość czy usuwać „efekt czerwonych oczu”. Oczywiście, to jedynie niewielka część możliwości tego programu.

Podstawowym narzędziom edycyjnym przychodzą w sukurs efekty. Nie są może tak rozbudowane i w tak dużej ilości, jak w profesjonalnych komercyjnych programach do obróbki grafiki rastrowej (np. Photoshop), ale i tak – jeśli wziąć pod uwagę, że IrfanView nie jest programem graficznym, a jedynie, bardzo rozbudowaną ale jednak, przeglądarką do zdjęć – to ich ilość i możliwości bardzo pozytywnie zaskakują. Dzięki programowi IrfanView można zdjęcie przekształcić między innymi w obraz olejny czy płaskorzeźbę, dodać rozmycie (klasyczne bądź z zoomem), przeprowadzić fragmentację lub pikselizację obrazu, skorygować efekt aberracji chromatycznej, nałożyć wir lub szumy, „okleić” zdjęciem bryłę, uzyskać efekt „rybiego oka”, zniekształcić obraz na różne sposoby, a także zmienić ostrość, nasycenie barw czy też ich bogatą paletę. Dostępne są również sepie, solaryzacje, negatywy, a nawet krople deszczu, które każdy krajobraz przekształcą w świat widziany przez okno podczas deszczu.

Jeśli to nie wystarczy, zawsze można doinstalować pakiety filtrów o nazwach Filter Factory i Filters Unlimited oraz wtyczkę o nazwie 8BF_Filters, dzięki której IrfanView może używać niezliczonych filtrów 8BF z Photoshopa, dzięki którym obraz można przekształcać w zasadzie dowolnie jednym ledwie kliknięciem.

IrfanView potrafi jeszcze inne ciekawe rzeczy – nagrywa płyty CD/DVD, tworzy pokazy slajdów, przekształca zeskanowane dokumenty w pliki tekstowe (moduł OCR znajduje się w jednej z wtyczek). a nawet udostępnia bardzo proste narzędzia malarskie, dzięki którym można obraz nie tylko edytować, ale wręcz tworzyć od zera. O możliwościach tego programu można by jeszcze długo opowiadać. A i możliwości te zwiększają się w miarę przybywania nowych wtyczek oraz dzięki coraz to nowym wersjom aplikacji.