Zalety IrfanView

Na pierwszy rzut oka IrfanView jest przeglądarką do zdjęć jakich wiele. Kiedy go jednak bliżej poznać, okazuje się, że jest to program bardzo rozbudowany, posiadający bardzo szeroką gamę użytecznych funkcji. Jakie są zatem najważniejsze zalety tego programu?

Przede wszystkim, IrfanView jest darmowy, o ile nie jest wykorzystywany do celów komercyjnych. Zresztą, koszt pojedynczej licencji też jest raczej symboliczny (10 € lub 12 $).

Ponadto, IrfanView jest łatwo dostępny. Znaleźć go można bez trudu nie tylko na jego stronie domowej (www.irfanview.com), ale również we wszystkich serwisach internetowych przechowujących programy.

Do tego – IrfanView jest w języku polskim. Co prawda, aby cieszyć się językiem polskim w programie należy oddzielnie zainstalować spolszczenie, jednak jest to w zasadzie tylko drobna niedogodność. Zresztą, program IrfanView posiada też inne wersje językowe (aż trzydzieści dwie), dzięki czemu jest bardzo popularny na całym świecie.

Poza całą masą innych zalet, IrfanView ma budowę modułową. Oznacza to, że program można bardzo łatwo wzbogacać o nowe funkcjonalności dzięki instalowaniu dodatkowych wtyczek (pluginów). Takie wtyczki poszerzają jeszcze i tak już bogaty zakres możliwości programu. Przede wszystkim, rozszerzają listę formatów zdjęć i plików graficznych, które obsługuje program. Zresztą, nowe wersje IrfanView są już tak wszechstronnymi kombajnami multimedialnymi, że równie dobrze, co ze zdjęciami, radzą sobie również z filmami, animacjami czy nawet plikami muzycznymi.

Prawdą jest też, że IrfanView jest łatwy w obsłudze. Używanie programu jest naprawdę intuicyjne i nie mają z nim problemów nawet osoby nie obeznane zbytnio z obsługą komputera. Całość ułatwiają dodatkowo proste do zapamiętania skróty klawiszowe, dzięki którym użytkownik ma błyskawiczny dostęp do wielu ważnych i pożytecznych opcji programu.

Ponadto, IrfanView ma bardzo prosty i przejrzysty interfejs użytkownika. Dzięki temu praca z tym programem przebiega szybko i sprawnie.