Jak zmniejszyć wielkość pliku graficznego?

Wielkość pliku graficznego można w IrfanView zmniejszyć na kilka sposobów

1. Uruchom program IrfanView i otwórz w nim zdjęcie, którego rozmiar chcesz zmniejszyć.
2. Wciśnij Ctrl+R, a potem zmniejsz rozdzielczość zdjęcia. Zatwierdź nowy rozmiar przyciskiem OK.

Nowy rozmiar zdjęcia

3. Zapisz zmniejszony obraz, nadpisując stary (Ctrl+S) lub zapisując go pod nową nazwą (S).

Zapisywanie zmniejszonego obrazu

4. Sprawdź, czy rozmiar zapisanego pliku Ci odpowiada. Jeśli nie, otwórz ten plik w IrfanView i zapisz ten plik (S) w formacie JPEG, który ze wszystkich formatów graficznych ma najwyższy stopień kompresji. Stopień ten możesz zresztą regulować w dodatkowym okienku. Pamiętaj jednak, że im wyższy stopień kompresji, tym mniejszy plik wynikowy (ale zarazem tym niższa jakość zdjęcia).

Czy o to nam chodziło?

5. Jeśli to wciąż za mało, możesz jeszcze spróbować zamienić kolor na odcienie szarości (Ctrl+G) (oczywiście, o ile tylko zależy Ci na widoku ze zdjęcia, a nie na jego kolorach) lub zmniejszyć głębię koloru (Obraz > Zmniejsz głębię koloru). Pamiętaj jednak, że każda z tych zmian, za cenę mniejszego rozmiaru pliku zmniejsza też, niestety, jakość zdjęcia.

Optymalizacja wielkości pliku w irfanview

6. Ostatnim sposobem na zmniejszenie objętości pliku zdjęcia jest jego kadrowanie, czyli wycięcie tej części zdjęcia, która nas interesuje i zapisanie jej jako oddzielnego pliku graficznego (ten zawsze będzie miał mniejszą objętość, niż plik, z którego był „wycinany”). Aby to zrobić otwórz zdjęcie w programie IrfanView i z wciśniętym lewym klawiszem myszki zaznacz interesujący Cię interesujący Cię wycinek obrazu (program nie może być w trybie pełnoekranowym). Potem skopiuj wycinek do schowka (Ctrl+C), otwórz drugie okno programu IrfanView, wklej wycinek ze schowka (Ctrl+V) i zapisz obraz (S).

Oczywiście, nie musisz używać wszystkich wymienionych sposobów – wybierasz jedynie te, dzięki którym osiągniesz najlepsze rezultaty (czyli największa zmiana wielkości kosztem najmniejszej utraty jakości). Zazwyczaj z powodzeniem starcza metoda pierwsza, czyli zmniejszenie rozmiaru zdjęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *